Informacja o zabiegu diagnostycznym Biopsji Aspiracyjnej Cienkoigłowej (BAC), a pod kontrolą USG – Biopsji Aspiracyjnej Cienkoigłowej Celowanej (BACC)
BACC polega na wkłuciu cienkiej igły (0,6 x 30mm) w diagnozowaną zmianę, wykonaniu kilkunastu ruchów igłą celem rozluźnienia komórek (jodełkowanie) i ich aspirację za pomocą podciśnienia wytworzonego w strzykawce. Do wykonania biopsji używane są igły i strzykawki jednorazowego użytku, pole nakłucia odkażane jest dostępnymi dopuszczonymi do użytku środkami odkażającymi skórę. Nakłucie wykonywane jest bez znieczulenia ponieważ ból wywołany wstrzyknięciem środka znieczulającego jest porównywalny lub większy od wykonania biopsji, obarczone jest dodatkowymi powikłaniami, a wstrzyknięty środek utrudnia uzuskanie materiału diagnostycznego.
BAC i BACC jest najmniej inwazyjną metodą diagnostyczną wśród badań inwazyjnych , jednak obarczoną w niewielkim odsetku wykonywanych zabiegów (0,16%) powikłaniami w postaci :
1. krwiaka podskórnego, krwiaka w narządzie nakłuwanym, gdzie konieczne jest „jodełkowanie”. W każdym przypadku stosowania leków przeciwzakrzepowych konieczne jest zgłoszenie tego faktu, a przy nakłuwaniu zmian w narządach dobrze unaczynionych np. tarczycy ich odstawienie na czas zależny od rodzaju leku, za zgodą lekarza prowadzącego. Poniższe informacje mogą pomóc w ustaleniu postępowania
- Acenokumarol, Warfaryna- przejście na heparynę drobnocząsteczkową za zgodą lekarza prowadzącego
- heparyna drobnocząsteczkowa- odstawienie na co najmniej 8godz.
- Dabigatran (Pradaxa)- konieczne zachowanie przerwy 12godz.
- Rivaroxaban (Xarelto)- konieczne zachowanie przerwy 24goodz.
- Apiksaban (Eliquis)- konieczne zachowanie przerwy 12 godz.
- Jeżeli ze względów kardiologicznych przeciwskazane jest odstawienie klopidogrelu, to w razie bezwględnych wskazań dopuszcza się biopsję tarczycy u chorego stosującego klopidogrel
- Salicylaty (Acard, Polocard)- odstawienie na 3 dni przed biopsją za zgodą lekarza prowadzącego
2. odczynu zapalnego, gorączki, przetoki tętniczo- żylnej
3. odruchowej bradykardii (zwolnienie akcji serca), spadek ciśnienia krwi, utrata przytomności (podobnie jak w przypadku pobierania krwi z żyły)